(0) Adet
Alışveriş sepetinizde hiç ürün yok.
TÜM KATEGORİLER
  Close
  Filters
  Tercihler
  Arama

  Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği!

  YETiŞKiNLERDE DiKKAT EKSiKLiĞi

  Yalnızca çocuklarda olduğu kabul edilen dikkat eksikliği sorunu, son yıllarda birçok yetişkinde de görülüyor. Bu soruna yakalanan yetişkinlerin çocuklarda olduğu gibi tedavi ile çok daha kaliteli bir yaşama adım attıkları gözlendi.

  Yetişkin birçok insanın bir türlü geçmeyen sıkıntı, keyifsizlik, tembellik, hiçbir şey yapmak istememe hallerine şahit olmuşuzdur. Bu durumda kişinin tembel ve motivasyonsuz olduğunu düşünürüz ve genellikle “dikkat eksikliğini” tedavisi olan bir hastalık olarak algılamayız. Sık karar değiştirmek, sürekli yeni işler yapmaya yönelmek ve her girişimi yarıda bırakmak çok sık gözlenir. Sık eş ve iş değiştirme, bir adım sonrasını düşünmeden yanlış adımlar atmak gibi davranışlar “dikkat eksikliği” belirtileridir. İnsan, ilgi duyduğu alanda çok iyi olabilse de çok hayati olduğu halde ilgi duymadığı duruma kayıtsız kalabilir. Attığı yanlış, hesapsız adımların bedelini çevresi de kendisiyle birlikte öder.

  PLANSIZ YAŞAM GEÇ KALKMAKLA BAŞLAR

  Dikkat eksikliği olan kişilerde plansız yaşam, sabah yataktan çok zor kalkmakla başlar; banyo, giyim, kahvaltı ve benzer birçok işte yavaş ve zahmetli davranmakla devam eder. Bu kişilerde, randevulara, işe ve okula geç kalmaya çalışıyor gibi davranmak tipik bir durumdur. Bu sorunların farkına varılması ve bunların düzeltilebileceğinin bilinmesi çok önemlidir. İlaç ve psikoterapi bu durumda oldukça yarar sağlar ve kişinin yaşamı hızla düzeltilebilir. Unutulmamalıdır ki “dünya her gün yeniden kurulur, her sabah taze bir başlangıçtır”.

  Psikolog Metin Günaydın

  Yorumunu bırak