(0) Adet
Alışveriş sepetinizde hiç ürün yok.
TÜM KATEGORİLER
  Close
  Filters
  Tercihler
  Arama

  Uykuda Solunum Durması veya Horlama !

  Uyku Apnesi Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

  Uykuda solunum durması veya horlama olarak bilinen uyku apnesi, günümüzde pek çok insanda görülen bir hastalıktır. İnsanların son zamanlarda aradığı uyku apnesinin tedavisini gündemimize aldık. Sağlıklı bir yaşam için uykunun çok önemli olduğu bilinmektedir.

  Uyku Apnesi Nedir?

  Geçici olarak solunumun durmasına apne adı verilir. Uyku sırasında solunum duraklaması nedeniyle uyku düzeninin bozulması neden olan hastalık uyku apnesi olarak adlandırılır. Düzensiz solumum uykuya dalma, uyku ve rüya görme sırasında görülmektedir. Sık sık meydana gelen ve uzun süren solunum durmaları uyku apnesinin en önemli belirtilerindendir. Tüm gece boyunca horlamanız ve bu durumun sürekli devam etmesi dikkate alınması gereken bir durumdur. Her gece horlamanız ve gün içerisinde kendinizi yorgun hissetmeniz uyku apnesinin habercisi olabilir. Eşiniz veya çevrenizdekiler uykunuzda sürekli olarak horladığınızı ve nefes kesintileri yaşadığınızı belirtiyorsa bir uzmana başvurmanız gereklidir. Yaş sınırlaması olmayan ve her yaşta görülebilen uyku apnesi genellikle kilolu kişilerde, yaşlılarda, horlayanlarda, erkek ve menopoza girmiş kadınlarda daha sık görülmektedir. Ancak bu kriterler yaşanılan ortama ve yaşam tarzına göre değişmektedir.

  Türkiye'de sıkça görülen bir hastalık olan uyku apnesi pek çok insanın sorunu haline gelebilmektedir. Peki ya uyku apnesi belirtileri nelerdir? İşte uyku apnesinin belirtileri;

  Düzensiz solunum

  Uykuda nefesin durması

  Gündüz sürekli olarak uyku hali

  Gürültülü horlama

  Sabah ağız kuruluğu

  Sabahları görülen baş ağrıları

  Konsantrasyon eksikliği

  Yorgunluk

  Cinsel isteksizlik

  Uykuda aşırı terleme

  Göğüste hissedilen baskı astım ve şeker hastalarında da rastlanılan bir durumdur.

  Uyku Apnesi Kimlerde Görülür?

  Geniz eti olanlar

  Kilolu kişiler

  Menopoza girmiş kadınlar

  Horlayanlar

  Yaşlılarda

  Alkol ve sigara bağımlıları

  Aşırı kilolu kişiler

  Büyük dil

  Yanlış uyku pozisyonunda uyuyanlarda

  Alt çenesinde gelişim geriliği olanlar

  Boynu kısa olanlar

  Sakinleştirici ilaç kullananlarda uyku apnesine rastlanılmaktadır.

  Uyku Apnesi Tedavisi ve Öneriler

   Uyku apnesi tedavisinde ilk yapılması gereken obezite söz konusu ise bu durumun aşılmasıdır. Eğer üst solunum yollarında belirgin anatomik darlıklar var ise hastanın Kulak Burun Boğaz uzmanı tarafından cerrahi girişim yönünden değerlendirilmesi gerekir.

  Ağzınız açık uyuyorsanız, Kendi horlama sesinize uyanıyorsanız, Sabahları yataktan çıkmakta zorlanıyorsanız, Gün boyu yorgun ve halsiz hissediyorsanız, Dormio’yu mutlaka denemelisiniz! Buraya tıklayın..

  Dormio hafif ve orta düzey uyku apnesinin ve buna bağlı meydana gelen horlamanın tedavisinde kullanılabilecek yenilikçi ve konforlu bir ağız içi apareydir. Dormio uyku apnesi hastalarının güncel tedavi yöntemlerinde yaşadıkları rahatsızlıkları ve yan etkileri en aza indirirken, hastalığı yüksek verimlilikte tedavi eder.

   

   “Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.” 

   

   

   

  Yorumunu bırak