(0) Adet
Alışveriş sepetinizde hiç ürün yok.
TÜM KATEGORİLER
  Close
  Filters
  Tercihler
  Arama

  Tırnak Batması İyileşmiyorsa !

  Tırnak Batması İyileşmiyorsa !

  Tırnak Batması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Tırnak batması, el ve ayak tırnaklarında sık rastlanılan bir durumdur. Tırnağın keskin tarafının tırnağın sonundaki ya da yanındaki deriye gömülmesi sonucunda tırnak batması meydana gelir. Oldukça ağrılı ve acı veren bir durum olan tırnak batması, aynı zamanda iltihaba neden olur. İltihaplı tırnak batmasının tedavi edilmemesi durumunda ilerleyebilir ve cerrahi müdahale gerekebilir. Tırnağın uzamasını sağlayan tırnak yatağının herhangi bir nedene bağlı olarak bozulması durumunda tırnağın uzayarak ilerlemesinde bozulmalar meydana gelir. Buna bağlı olarak tırnağın yuvasına zarar vermeye başlamasıyla birlikte enfeksiyon oluşumu görülür. Ayrıca tırnak yatağından bağımsız olarak tırnağın deriye baskı uygulaması sonucunda da tırnak batması meydana gelebilir. Tırnak batması gençlerde ve yetişkin bireylerde yaygın olarak görülen problemlerden biridir. Bebeklerde ve çocuklarda tırnak batmasına rastlanılmaz. Kadınlara kıyasla erkeklerde daha sık görülen tırnak batması, genellikle 20-30 yaş aralığında görülür. Tırnak batması el tırnaklarında meydana gelebileceği gibi genellikle ayak baş parmağında görülür. Ayrıca baş parmağın yanı sıra diğer parmaklarda görülme olasılığı da vardır.

  Tırnak Batması Neden Olur ?

  -Ayağın aşırı terlemesi

  -Tırnakta travma oluşması (çarpma, tırnak üzerine gelen darbe veya tırnağın üzerine basılması)

  -Çok dar ve sıkı ayakkabı giyilmesi

  -Tırnak mantarı

  -Tırnakta meydana gelen enfeksiyon

  -Tırnakların derinden ve sivri kesilmesi

  -Uzun süre topuklu ayakkabı giyilmesi

  -Uzun süre sivri burun ayakkabı giyilmesi

  -Genetik yatkınlık

  -Yanlış pedikür yapılması

  -Ayakta veya ayak parmaklarında meydana gelen deformasyon

  -Tekrar eden darbeler veya tırnak zedelenmeleri

  Tırnak Batmasından Nasıl Korunulur ?

  Tırnaklarınızı sivri şekilde kesmek yerine düz kesin ve tırnaklarınızın kenarının keskin kalmaması için mutlaka törpüleyin.Uzun süre yüksek topuklu ayakkabı giymeyin. Çok dar ve rahatsız ayakkabı kullanımından kaçının. Parmağınızı ve dolayısıyla tırnağınızı hedef alan tekrarlayıcı darbelerden kaçının. E vitamini ve bitki yağları içeren kremlerle el ve ayaklarınızı düzenli olarak nemlendirin. Tırnak batması olan bölgede mantar oluşmuşsa her gün düzenli olarak bir damla saf çay ağacı yağı damlatın. Ayağınızı kuru ve temiz tutmaya özen gösterin.

  Tırnak Batma Tedavisi Nasıl Yapılır ?

  İki tip türlü tedavi kullanılır. Tırnak teli uygulaması ve tırnak yatak revizyonu. Batıkların karşıdan görünüşü kama gibi cildin içerisine girmesidir. Ciltte bu tırnağı yok etmek için sanki onu sarmaya çalışıyor fakat başaramadığı için batıklar oluşuyor.
  -Tırnak teli uygulamasında batan kısma ve karşı kısmına iki tane kancası olan özel bir tel bağlanır. Bu telin her iki tarafında da gerginliği sağlayıcı silikon halkalar bulunur. Bu halkalar ile gerginliği sağladıktan sonra halkanın üzerine küçük bir yapışkan bırakılıp konulur. Yaklaşık 1 veya 1 buçuk ay bu halka burada kalır. Tırnağın batık kısmını bu tel ayrıştırarak gerginlik vasıtasıyla açıyor ve tırnak batıktan kurtuluyor. Bu tel bazı batıklarda işe yarıyor, bazılarında ise yaramıyor.
  -Tırnak yatak revizyonunda ise batan kısmın kökü çıkartılır ve et fazlalığı alınır. Bu işlemi yapılırken lokal anestezi ile bütün ayak uyuşturulur. Uyuşturulduktan sonra ise herhangi bir ağrı ve sızı olmuyor. Tırnak yatak revizyon işleminin ardından batan kısım ayrıldıktan sonra çıkartılıyor ve kendi kendini iyileştirmesine bırakılıyor.

  Eğer tırnaklarda mantar enfeksiyonu gibi bir durum var ise bu tırnakların kalınlaşmasına ve şekil bozulmasına neden olabilir. Bu da çevre dokuya zarar vererek tırnak batmasına neden olabilir. 

   Ayak sağlığı ile ilgili tüm ürünlerimize ulaşmak için lütfen burayı tıklayınız. 

   

  “Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.” 

  Yorumunu bırak