(0) Adet
Alışveriş sepetinizde hiç ürün yok.
TÜM KATEGORİLER
  Close
  Filters
  Tercihler
  Arama

  Tırnak Batması Gençleri Tehdit Ediyor!

  Gençlerde görülme sıklığı yaşlılara göre daha fazla olan tırnak batması ciddiye alınması gereken bir rahatsızlık. Hastalar genellikle parmakta kızarıklık, şişlik ve ağrı şikayeti ile doktora başvurur.
  İleri derecede tırnak batması olan hastalarda ayakkabı giymekte zorlanma, akıntıya bağlı çoraplarda kirlenme, iltihap ve abse görülür.

  NEDENLERİ

  Tırnak batması; genelde ayak başparmağında görülen tırnağın yumuşak dokuyu tahrişine bağlı iltihaplı ya da iltihapsız olabilen kronik yaradır. En sık görülme dönemi ergenlik ve genç erişkinlik dönemidir. Parmakların rahat olmadığı sivri burunlu ayakkabı kullanımı, tırnakların çok kısa ya da düz kesilmesi ve törpülenmemesi, tırnaklara alınan darbeler, ailede tırnak batması olan kişilerin bulunması şikayeti artıran nedenlerdendir. Tırnak batmasını, mantar enfeksiyonu, yapısal anormallikler ve tırnak etrafındaki dokunun iltihabından ayırmak gerekir. Çünkü bu durumlarda genellikle tırnak çekimi gerekmez. İlaç tedavisi yeterlidir.

  TIRNAK BATMASI TEDAVİSİ

  Yeni oluşmuş ve hafif batma şikayetleri olan hastalarda, batan kısmın altına pamuk konularak tırnakla cilt arasında tampon bölge oluşturulur. İşlem sonrası konulan pamuğun günlük değiştirilmesi, hastanın tırnaklarını düz kesmesi, dar olmayan veya ucu açık ayakkabıları tercih etmesi tedavi başarısını anlamlı derecede artırır. İleri derecede şikayeti olan hastalarda ise tırnağın çekilmesi gerekir. Tırnak kısmen ya da tamamen çekilerek tırnak kökü kazınır, aynı yerden batmayı engellemek amacıyla tırnak kökünün batan tarafı tahrip edilir ve komşuluğundaki anormal şiş doku çıkarılır. İşlem sonrası istirahat etmek faydalıdır. Hasta ilk birkaç gün pansumanı ıslatmamalı ve parmağına yük vermeden yürümelidir. İşlemden bir hafta sonraki kontrolde bir anormallik yoksa normal ayakkabı giyilebilir ve günlük rutin hayata dönülebilir. Tırnağın tekrar kesilecek kadar uzaması yaklaşık 3-4 ayı bulur.

  TIRNAK KESİMİ VE AYAKKABI SEÇİMİ ÖNEMLİ

  Türkiye’de ayak sağlığı son dönemde önem kazanan bir durum. Artık gelişen teknoloji ile birlikte de daha önce tırnaklarını çektirmiş olanların, tırnaklarının düzelmeme gibi durumları söz konusu değil. Belirli periyodik bakımlarla, yapılması gereken işlemler düzgün yapıldıktan sonra insanlar kendi sağlık standartlarını yükseltmek amacıyla bakımlarına devam edebilirler. Bu rahatsızlıkta en önemli hususun tırnak kesimi ve ayakkabı seçimi olduğu unutulmamalıdır.

   

  Yorumlar
  17.02.2020 10:47
  Lütfen tırnak bakımınıza önem verin, doktora gitmedim gitmedim, sonunda çekildiğinde antibiyotik kullanmam gerekti ve bir haftadır üzerine zorlukla basıyorum....
  Yorumunu bırak