(0) Adet
Alışveriş sepetinizde hiç ürün yok.
TÜM KATEGORİLER
  Close
  Filters
  Tercihler
  Arama

  Sünnet nedir? Sünnet hakkında bilinmesi gerekenler!

  Erkek çocukların erişkinliğe ilk adımı olarak nitelendirilen sünnet, tıbben bir zorunluluğu bulunmayan fakat başta idrar yolları enfeksiyonunun azaltılması olmak üzere pek çok faydası olan cerrahi bir işlemdir.

  Sünnet operasyonu nasıl yapılır?

  Penisin hissizliği ve cerrahi bölgenin temizliği sağlandıktan sonra alınacak olan cilt katlantısının yapışıklıkları açılır, kesme hattı belirlenir. Makas ya da bistüriyle penis ucunu kapatan cilt katlantısı kesilir. Kendisi eriyen ince ipliklerle ya da bipolar hassas koterle kanamalar kontrol edilir. Cilt yine kendisi eriyen ince ipliklerle dikilir.

  Anestezi verilmelidir, neden ve nasıl bir anestezi verilmelidir?

  Lokal ya da genel anestezi (sedasyon) altında sünnet uygulanabilir. Burada tercihi yaparken çocuğun yaşı ve daha önemlisi sünnetin çocuk üzerinde korku, stres, travma yaratma ihtimali göz önüne alınır. 6 ay öncesi farkındalık oluşmamışsa veya çocuk durumu anlayıp kabullenmiş olgunluktaysa lokal anestezi altında sünnet yapılabilir. Diğer durumlarda hem çocuğu üzmemek için hem yapılan hassas cerrahinin başarısı ve kalitesi açısından genel anestezi tercih edilmelidir.

  Sünnet öncesi dikkat edilmesi gerekenler!

  Operasyon öncesi açlık süresi anne sütüyle beslenenlerde 2 saat, mama veya yemekle beslenenlerde 3 saattir. Bu süreye uyulmalıdır.

  Sünnet sonrası ilk 1 saat dolduğunda çocuğunuz tekrar beslenecektir. Uzamış açlık süresi söz konusu olmadığından lütfen endişelenmeyiniz.

  Yaz aylarında kan sulandırıcı özelliği olan kırmızı meyvelerin sünnet öncesi dönemde fazla miktarda tüketilmemesi sağlanmalıdır.

  Aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. 1 hafta öncesine kadar kullanım öyküsü varsa hekiminizi lütfen bilgilendiriniz.

  Sizin tedirginlik ve gerginliğinizi çocuklarınız hisseder. Sakin ve serinkanlı davranmaya çalışınız. Unutmayın! Sünnet aynı zamanda bir mutluluktur. Tadını çıkarın.

  Sünnet nerede nasıl ve kim tarafından yapılmalı?

  Sünnet önemli bir cerrahi girişimdir. Her cerrahi işlem gibi en uygun koşulların olduğu ameliyathanelerde konu ile ilgilenen deneyimli cerrahlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Her çocuk ve Aile yapılacak işlem hakkında bilgilendirilmelidir. Çocuğa yapılacak cerrahi işlemin mümkün olduğunca psikolojik travma oluşturmadan, hijyenik şartlara uygun ve problemsiz yapılması gerekmektedir.

  Sünneti kimler yapmalı?

  Sağlıklı bir sünneti uzman doktorun (ürolog - çocuk cerrahı - genel cerrah - plastik cerrah) yapması gerekmektedir. Böylece birçok sünnet hatasının önüne geçilmiş olur. Sünnetin bir uzman doktorun yapmasındaki faydalar şunlardır:

   Çocukta kan durmaması gibi bir hastalık varsa (Hemofili) bu hastalıktaki yan etkiler verilecek ilaçlar ile önlenir.

   Uzman doktor tarafından yapılmışsa hatalı sünnet olasılığı azalır.

   Cerrahi aletler hekim nezaretinde çok iyi sterilize edildiği için çocuğun hepatit B, hepatit C kapma olasılığı azalır.

   Sünnet derisinden gereği kadar alındığı için penisin ileri yaşlarda büyümesi ve gelişimi normal olur.

   Sünnet ağrı giderici ilaçlar altında yapıldığı için çocuk ağrı duymaz.

   Sünnet yarası dikildiği için yara iyileşmesi daha çabuk olur.

   Köy sünnetçilerinin yapacağı sünnette çocuk ağrı duyacağı için çok huzursuz ve hırçın olur.

   

   

  Detaylı bilgi ve hizmetlerimizden yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz..

   

  “Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.” 

  Yorumunu bırak