(0) Adet
Alışveriş sepetinizde hiç ürün yok.
TÜM KATEGORİLER
  Close
  Filters
  Tercihler
  Arama

  Sarılık Teşhisi Konulan Bebeklere Evde Fototerapi

  SARILIK TEŞHİSİ KONULAN BEBEKLERE EVDE FOTOTERAPİ

  Evde Sağlık ve Bakım Birimi, sarılık teşhisi konulan bebeklere, ev ortamında fototerapi cihazı ile tedavi sunuyor. Tedavinin ev ortamında yapılması, bebeğin beşiğinde ve anne yanında olması, bebeğin daha huzurlu olmasını sağlıyor. Hem ortam ısısı, hem hijyen açısından da ev ortamı bebekler için çok uygundur, en önemlisi de lohusalık döneminde ki annenin rahatı için evde tedavinin değeri tartışılamaz. Evde fototerapi alan bebeklerin ailelerine bebek bakımı ve evde fototerapi ile ilgili alanında uzman yenidoğan hemşireleri tarafından eğitim veriliyor. Düzenli aralıklarla bebek evde ziyaret edilip tedavi başarısı ve durum değerlendirmesi yapılıyor. Bebeğini evden çıkartmadan tedavi eden aileler, sunulan bu hizmetin rahatlığı ve mutluluğunu yaşıyor.

  YENİDOĞAN SARILIĞI NEDİR?

  Zamanında dünyaya gelen yenidoğan bebeklerin bir kısmı, prematüre bebeklerin ise hemen hemen tamamı yaşamın ilk günlerinde hiperbilirubinemi sorunuyla karşı karşıya kalır. Yenidoğan sarılığı sarı turuncu renkteki bilirubin pigmentlerinin deride ve sklerada birikmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bilirubin üretiminin, bilirubin eliminasyonundan daha fazla olduğu durumlarda bilirubin dolaşımındaki miktarı artarak sarılığa sebep olur. Sarılık önce yüzde özellikle de gözlerde başlar. Bilirubin pigmentlerinin artmasıyla karın, kol ve bacaklara iner, aileler bu durumu fark ettiğinde bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. 

  NASIL TEDAVİ EDİLİR?

  Yenidoğan sarılıklarının çoğu iki haftada kendiliğinden düzelir. Fakat doktor takibi gerektirir. Bilirubin düzeyi üst seviyeyi geçtiğinde fototerapi denilen ışık tedavisine başlanır. Fototerapi ışığı bilirubin pigmentlerinin idrarda atılacak şekilde parçalanmasına yardımcı olur ve idrar yolu ile atılır. Bu durumdaki bebeğin beslenmesi son derece önemlidir ve tedavide başarıya ulaşmayı hızlandırır. Fototerapi işlemi doğru uygulandığı sürece bebek için herhangi bir sıkıntı oluşturmamaktadır. Zararı olmayan bir tedavi şeklidir, fakat fototerapi ışık tedavisi aldığı süre içinde bebeğin gözlerinin korunması amacıyla kapalılığına çok dikkat edilmelidir. Bunun için özel göz bantları kullanılmaktadır.

  https://www.heryerdesaglik.com/evde-fototerapi-2  

   

  Yorumunu bırak