(0) Adet
Alışveriş sepetinizde hiç ürün yok.
TÜM KATEGORİLER
  Close
  Filters
  Tercihler
  Arama

  Probiyotikler Ruh Halini Ve Bilişsel İşlevi Arttırmaya Yardımcı Olabilir

  Probiyotikler bağırsak sağlığını iyileştirmekten daha fazlasını yapabilir. Beyin işlevlerinizde probiyotiğe bağlı olarak da artırılabilir.
  Araştırmalar, bağırsak - beyin ekseni adı verilen bir ortaklık olduğunu göstermektedir. Beyin ve bağırsak arasındaki temel bağlantı, vücuttaki en uzun sinir olan vagus siniridir.
  Bağırsak, "ikinci beyin" olarak adlandırılmıştır çünkü beyin ile aynı nörotransmiterlerin çoğunu üretir. Serotonin, dopamin ve gamma-aminobütirik asit, hepsi ruh halini düzenlemede önemli bir rol oynar ve özellikle serotoninin % 90'ının sindirim sisteminde yapıldığı tahmin edilmektedir.
   
  Bağırsağınız nasılsa beyninizde öyledir!
  https://www.heryerdesaglik.com/probiyotik-mikroorganizma-30-kaps%C3%BCl

  İrritabl bağırsak sendromu (IBS) direkt olarak kolon işlevleri ile ilişkilidir fakat hastalık zaman zaman psikolojik bir rahatsızlık olarak da düşünülür. IBS hastalarında anksiyete ve depresyon yaygındır. İlginç bir şekilde, IBS hastalarında da bozulmuş bir mikrobiyota yatkınlığı vardır. Birçok çalışma, belli probiyotiklerin ağrı ve şişkinlik de dahil olmak üzere IBS semptomlarını azaltabileceğini göstermiştir. Beyniniz bir sorun algıladığında bağırsaklara uyarı sinyalleri gönderir. Bu yüzden stresli olaylar mide ve sindirim sorunlarına neden olabilir. Örneğin, bağırsaklarınız beyne, yemeyi bırakmanın zamanı geldiğini söyleyerek iştahınızı düzenler. Yemekten yaklaşık 20 dakika sonra, bağırsak mikropları iştahı bastırabilen proteinler üretir, bu da insanların kendilerini tok hissetmeye başlaması için geçen zamana denk gelir.

  Probiyotikler bağırsak ve beyinde nasıl etki gösterir?
  Bazı araştırmalar, probiyotiklerin duygudurum ve bilişsel işlevlerin artmasına, stres ve kaygıların azalmasına yardımcı olabileceğini öne sürdü. Zihinsel hastalıklar gibi bazı hastalıklar, bağırsaktaki hastalık yapıcı bakterilerin fazla oluşu ile ilişkilendirilmiştir. Bazı probiyotikler sağlıklı bakterileri restore ederek bu semptomları azaltabilir. Örneğin, 10 Kasım 2016'da Yaşlanma Sinirbiliminde Frontiers tarafından çevrimiçi yayınlanan bir çalışmada, 12 hafta boyunca dört probiyotik bakteri türü ile süt alan Alzheimer hastalarının, normal süt içenlere kıyasla bilişsel bozulmayı ölçmek için yapılan bir testte daha iyi puan aldığı tespit edilmiştir.

  Gastroenterology dergisinde bildirilen bir 2013 çalışması, dört hafta boyunca günde iki kez probiyotik karışımıyla yoğurt yiyen kadınların, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında öfkeli ve korkmuş yüzlerin görüntülerine maruz kaldıklarında daha sakin olduğunu buldu.
  Probiyotiklerin bağırsak - beyin ekseninde tam olarak nasıl rol oynadığını belirlemek için henüz erken. Ama yalnızca sağlıklı bir bağırsağı değil, daha sağlıklı bir beyni de desteklediğini söyleyebiliriz.

   

   

  Yorumunu bırak