(0) Adet
Alışveriş sepetinizde hiç ürün yok.
TÜM KATEGORİLER
  Close
  Filters
  Tercihler
  Arama

  Nezleyi, gribi önleyen 10 tavsiye!

  Eğer halsizlik, kırıklık, kas ve eklem ağrıları gibi şikâyetler, yoğun hapşırma, burun tıkanıklığı, boğazda, burunda, gözde sulanma gibi belirtilerle birlikteyse aklınıza öncelikle “nezle” yani “soğuk algınlığı” gelsin. Eğer o sorunlara yüksek ateş -özellikle titremelerle yükselen ateş atakları- şiddetli baş ağrısı, ağır bir bitkinlik ve tükenmişlik hali -paçavraya dönme durumu-, öksürük, hatta göğüs ağrısı gibi yakınmalar eklenmişse problemin soğuk algınlığı (nezle) değil de, bir influenza enfeksiyonu, yani grip olduğunu düşünün.

  Riskli biriyseniz aşılanın

  Gribe yol açan influenza virüslerine karşı geliştirilmiş grip aşıları var. Her yıl muhtemel virüsler dikkate alınarak yenisi üretiliyor. Aşıları herkesin kullanması şart değil, sadece riskli gruptakilerin aşılanmaları tavsiye ediliyor.

  Bağışıklığınıza güç verin

  Prensip olarak bağışıklık sistemi her daim, ama özellikle de kışa girerken mutlaka bakımdan geçirilip güçlendirilmeli. Bunun için de öncellikle “beslenme” konusuna özel bir önem verilmeli. Örneğin, C vitamininden zengin sebze ve meyveler (özellikle de turunçgiller) sık ve bol tüketilmeli.

  Ellerinizi temiz tutun
  Nezlede ve gripte bulaşmanın en kolay yolu el temasları. “Bilinçli el temizliği” çok mühim bir ayrıntı. Elinizi günde dört-beş kez bol sabunla iyice ve özenle yıkayın.

  Kapalı alanlarda dikkatli olun
  Kapalı ortamlarda nezle veya grip virüslerinin bulaşma ihtimali artıyor. Bu nedenle nezlesi, gribi olanların başkalarına bulaştırmamak için toplu seyahat araçlarına binmemeleri, sinema, tiyatro gibi toplu gösterilere katılımlarını ertelemeleri gerekiyor.

  Cep telefonları ve uzaktan kumanda cihazlarına dikkat
  Cep telefonları temiz tutulacak. Cep telefonlarının çoğu mikrop yuvası. İnanmayacaksınız belki ama sadece üst solunum yoluyla değil, ağız, bağırsak, dışkı yoluyla bulaşan mikroplar bile telefonların üzerine yapışıp kalıyor. Sırf bu nedenle başkalarının telefonunu kullanmak doğru değil. Kendi telefonunuzu da sık sık temizlemeyi ihmal etmemelisiniz. Özellikle hapşırıyorsanız bu konuda daha da dikkatli olun.

  Sülfür zengini gıdaları çoğaltın
  Güçlü bir bağışıklığın yolu daha fazla glutatyona sahip olmakla doğrudan ilişkili. Zira glutatyon antioksidanların orkestra şefi. O ne kadar fazlaysa bağışıklık da o oranda güçlü. Glutatyonu artırmanın doğal ve etkili yollarından biriyse sülfür zengini besinleri daha sık ve bol tüketmek.

  Havlu ve çarşaf temizliği çok mühim
  Özellikle evde gripli biri varsa yastık kılıflarını, çarşafları, havluları temiz tutmak ve daha sık değiştirmek de önemli.

  Hapşırmayı abartmayın
  Hapşırmak da, öksürmek de grip veya nezlede önlenemez birer refleks. İkisi de virüsler ve akıntılardan kurtulma çabalarının doğal sonuçları. Ama her hapşırık ya da öksürükte ortama milyonlarca mikrop saçtığımız da kesin. Hapşırırken kolunuzun ters yüzüyle ağzınızı kapatmaya çalışmanız ya da tek kullanımlık bir mendilden istifade etmeniz bu nedenle mühim bir nokta.

  Mevsim Yiyeceklerini değerlendirin
  Mevsim balık mevsimi. Balıkların bol bol Omega-3 yüklendikleri bir dönem. Bedeninize daha çok Omega-3 kazandırmak, kışa daha güçlü bir bağışıklık, daha güçlü bir hafıza ile girmek ve çocuklarınızın zekasını daha bir güçlendirmek istiyorsanız balık yiyin. 

  "Stres ve düzensiz yaşam stilimiz yüzünden, ne yersek yiyelim, yeteri kadar vitamin ve mineral alamıyor gibi hissediyoruz..."

  Fast food'la beslenmek, sigara içmek ya da dumanına maruz kalmak, yoğun stres ve daha birçok nedenden dolayı, sağlığımız her an tehlike altında. Sadece yediğimiz sebze ve meyveler bizi bu etkenlerden korumaya yetmiyor. Güne daha dinç başlamak ve stresle mücadelemizde bize yardımcı olmak için, imdadımıza besin destekleri yetişiyor!

   “Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.” 

  Yorumunu bırak