(0) Adet
Alışveriş sepetinizde hiç ürün yok.
TÜM KATEGORİLER
  Close
  Filters
  Tercihler
  Arama

  Kalp Krizi Belirtileri Hayat Kurtarıyor! Kalp Krizi Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

  Kalp krizi ülkemizdeki ölüm nedenlerinin yüzde 42’sini oluşturmaktadır. Uzmanlar, günümüzde kalp krizi geçirme yaşının neredeyse 10 yıl daha erken olduğunu söylüyor. Hafif ve orta şiddetli mide ağrıları ise kalp krizinin habercisi olabilir. Peki, kalp krizinin belirtileri nelerdir?

  Kalp Krizi Belirtileri

  Göğüsteki yeri tam tarif edilemeyen nokta şeklindeki şiddetli ağrı kalp krizi belirtileri arasında en yaygın olanıdır.
  Çeneye ve sol kola doğru yayılan ağrı
  Ağrının hareket ettikçe artması
  Sırt ağrısı
  Nefes darlığı
  Öksürük
  Karın ağrısı
  Mide bulantısı
  Baş dönmesi
  Soğuk terleme
  Aşırı yorgunluk hissi ve bitkinlik
  Bayılma
  Kusma

  Kalp krizi nasıl olur?

  Kalp krizi belirtileri tek başına ya da bir arada görülebiliyor. Özellikle risk altındaki kişilerin belirtileri hissettiği anda en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekiyor. En yaygın belirti; göğüs ağrısı oluyor. Bu ağrı, kişiler tarafından genelde ‘baskı tarzında’, ‘sıkıştırıcı’ veya ‘ezici’ diye tarif ediliyor. Ağrının şiddeti giderek artıyor ve göğsün sol yanına, çenenin altına, sol omuz, sol kol, sırt ve mide bölgesine yayılabiliyor. Ağrı ile birlikte nefes darlığı da bir başka kalp krizi belirtisi. Genellikle kalp kasılmasının bozulmasına bağlı, kanın akciğerlerde birikmesiyle ortaya çıkıyor. Bunun yanında terleme, halsizlik, bulantı, kusma ve çarpıntı da kalp krizi belirtisi olabiliyor Özellikle risk faktörlerine sahip kişiler, yeni ortaya çıkmış göğüs ağrısını ciddiye almalı.

  Her 4 kalp krizinden 1’i sessiz geliyor

  Kalp krizi, ciddi belirtiler gösterebildiği gibi zaman zaman sessiz de seyredebiliyor. Günün herhangi bir zaman diliminde ortaya çıkabilen sessiz kalp krizlerinin, mide bulantısı, halsizlik ya da soğuk terleme gibi belirtileri genellikle fark edilmiyor. Tüm kalp krizi vakalarının dörtte biri, sessiz ve herhangi bir ağrı olmaksızın ortaya çıkıyor. Özellikle ileri yaştaki kişilerde, diyabeti olanlarda ve kalp nakli alıcılarında kalp krizi ağrıya yol açmadan meydana geliyor. Bu kişilerde kalp krizi tesadüfen EKG çekilmesi ile anlaşılıyor.

   Kalp krizi kapınızı çalmadan önlem alın!

  Kardiyoloji Check Up (Kalp Check Up) Hizmetimiz ile kalbinizi koruyun.

   

  “Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.” 

  Yorumunu bırak