(0) Adet
Alışveriş sepetinizde hiç ürün yok.
TÜM KATEGORİLER
  Close
  Filters
  Tercihler
  Arama

  Göz Sağlığı İçin Vitamin Şart!

  Vücut fonksiyonunun düzenlenmesinde ve devamlılığında önemli rol oynayan vitaminler, sağlıklı yaşamın önemli bir parçasıdır. Göz için de olmazsa olmaz olan vitaminlerin sağladığı yararlar şöyledir:

  A VİTAMİNİ GECE KÖRLÜĞÜNÜ ÖNLÜYOR Gözlerimizin karanlıkta normal olarak görmesine ve alacakaranlığa alışmasına yardım eden A vitamini, yetersiz alındığında gözün üç bölümünü birden etkiliyor. Retinadaki rod hücreleri A vitamini yetersizliğine karşı hassastır. A vitamini eksikliği, gözün bölümlerinde kuruluğa neden olarak görmeyi olumsuz etkiler. A vitamininin yeterli miktarda tüketilmesi başta gece körlüğü olmak üzere makula dejenerasyonu ve katarakt oluşumunu geciktirir. A vitamini hayvansal gıdalar da bulunur. Yumurta ve süt ürünleri yemeyen vejeteryan kişilerde A vitamini eksikliği görülebilir.

  Balıkyağı ve karaciğer, böbrek, süt, yumurta sarısı, buğday, havuç, mantar, baklagiller, fıstık, ceviz ve domates, A vitaminini bol bulunduran besin maddelerinin başında geliyor.

  B2 EKSİKLİĞİ KAŞINMA VE YANMA YAPIYOR Deri ve göz sağlığı için gerekli olan B2 vitamini, göz yorgunluğunu azaltıyor. Doktorlar B2 vitamini eksikliğinde gözlerde yanma, kaşıntı, ışığa karşı hassasiyet ve kornea hastalıkları gibi göz rahatsızlıklarının oluşabileceğine işaret ediyor. Karaciğer, yağsız süt, yoğurt, peynir, ısırgan otu, adaçayı, ıspanak, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzelerle balık, baklagiller ve tahıllarda bol bulunan B2’nin yeterli alınması gözlerde katarakt oluşumunu önlüyor.

  E VİTAMİNİ RETİNAYI KORUYOR Yağda eriyen ve güçlü bir antioksidan olan E vitamini, kalp, damar, beyin ve sinir fonksiyonlarını düzenlemenin yanı sıra kronik göz hastalıklarından korunma da fayda sağlayabiliyor. Zeytinyağı, ay çiçek yağı, ceviz, badem, tereyağı, kırmızı et, brokoli, ıspanak gibi yeşil yapraklı bitkiler ile kivi, mango ve muzda bol bulunan E vitamini, retina dejenerasyonu önlemede faydalı olabilir.

  C VİTAMİNİ DİYABETİK RETİNOPATİYE KARŞI Vücut ve göz sağlığı için en gerekli vitaminlerden biri olan C vitamini gözleri katarakt ve makula dejenerasyonuna karşı korur. Diyabet hastalarının gözlerini korumak için düzenli olarak C vitamini almaları gerekir. Zira C vitamini, diyabet hastalarında şekerin sinir ve damarlarda yaptığı hasarı önlüyor. Buda C vitamininin diyabetik retinopatiyi önlediği anlamına geliyor.

  YAĞ ASİTLERİNİN, GÖZ KURULUĞUNU AZALTIYOR Araştırmalar, beyin ve göz sinirlerinin gelişiminde büyük önem taşıyan Omega 3 ve 6 yağ asitlerinin, göz kuruluğunu azaltır. Balık, ceviz ve keten tohumundan önemli miktarda Omega 3, mısırözü, soya ve ayçiçeği yağından da Omega 6 yağ asitleri alınabiliyor.

  ISPANAK VE KABAK GÖZE BİREBİR Göz sağlığını destekleyen diğer gıda maddelerini de şöyle sıralayabiliriz: Üzüm çekirdeğinin içinde çok kuvvetli bir antioksidan vardır. Bazen makula dejenerasyonunda ve diyabet hastalığında oluşan damar ve sinir hasarından korunmak için alınır. Ispanak ve kabak, göz sağlığı için bire birdir. İçerdikleri lutein, ışığın zararlı etkisini önler, zeaksantin ve mesozeaksantin göz dibindeki makula bölgesinde bulunan bir pigmenti oluştururlar. Makula dejenerasyonu yani halk arasında sarı nokta diye bilinen göz hastalığı ve katarakt, ıspanak, çekirdekli siyah üzüm ve kabağı bol tüketenlerde daha az görülür.

  HAVUÇ GÖZ SİNİRLERİNE İYİ GELİYOR Havucun gözlere faydalı olduğu ve gece görüşünü artırdığı yönünde yaygın bir inanç vardır. Gerçekten de havucun içindeki beta-karoten (A vitamini), gözün retina(sinir) tabakasında ışığı algılayan hücreler için geçerlidir. ‘’Rod’’ ve ‘’kon’’ ismi verilen bu ışık algılayıcılar, ciddi A vitamini eksikliğinde fonksiyon görmez ve gece körlüğü oluşur.

  PARLAK GÖZLER İÇİN LİMON SIKMAYIN Asla böyle bir uygulama yapmayın. Limonun gözleri parlatan bir etkisi yoktur. Aksine limonun içindeki sitrik asit ve düşük PH yüzünden gözler kızarır, yanar ve tahriş olur.

  BADEM YAĞI KİRPİKLERİ UZATMIYOR Badem yağı ‘’almond oil’’ içerdiği antioksidanlar nedeni ile pek çok göz çevresi kreminin ve makyaj temizleyicinin içinde bulunuyor. Ancak badem yağının kirpikleri uzattığını gösteren bilimsel bir çalışma yok. Kirpikleri gürleştirdiği bilinen tek madde, göz tansiyonu içinde ilaçlarının içinde bulunan ‘’prostaglandin analogları’’.

  GÖZ SAĞLIĞI İÇİN BESLENMENİZDE ŞU BASİT DEĞİŞİKLİKLERİ YAPMAK FAYDALI: Omega-6 yağ asitlerinden zengin pişirme yağları yerine daha az omega-6 içeren zeytinyağını tercih edin.(Balıkta bulunan omega-3 yağ asitlerinin aksine, omega-6 asitleri sağlıklı değil.) Bolca balık, sebze ve meyve tüketin. Doymuş yağlar ve margarinden kaçının. Kızartılmış besinlerden kaçının. Özetle bolca yeşil yapraklı sebze, haftada iki porsiyon balık, fındık, sarı/ turuncu meyve ve sebze tüketimi; vücut sağlınız için olduğu gibi göz sağlığınız için de yararlı. 

  Yorumlar
  11.02.2020 12:08
  Göz muayenesi mi olmamız gerekiyor?
  Yorumunu bırak