(0) Adet
Alışveriş sepetinizde hiç ürün yok.
TÜM KATEGORİLER
  Close
  Filters
  Tercihler
  Arama

  Gebe Kalmadan Önce Bunları Yapın!

  Çoğu zaman ilk doktor ziyareti gebelik testi pozitif olduktan veya adet gecikmesi olduğu zaman yapılmaktadır. Bilinmesi gerekir ki; idrar testi ile evde gebe kaldığınızı tespit ettiğinizde gebelik haftası 5 – 6 hafta olacaktır.

  Bebeğin organ sistemlerinin 8. haftada tamamlandığını biliyoruz; bu durumda, gebelik takibinde çok önemli bir zaman aralığı bilinçsiz olarak geçilmekte ve doktor ziyaretleri genelde 5 – 6. haftalarda yapılabilmektedir. Ancak, ideali bu ziyaretin daha bebek yapmaya karar verildiğinde, yani gebe kalınmadan yapılması gerektiğidir. Gebe kalmadan; yani bebek sahibi olmaya karar verdikten sonra dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

  GÜNLÜK FOLİK ASİT ALIN Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği 400 mikrogram folik asit, günlük gereksinimi karşılamaktadır. Bunu kolaylıkla tablet olarak alabilirsiniz ya da yeşil sebze ve meyveleri günlük diyetinize ekleyerek sağlayabilirsiniz.

  DİŞLER ÇOK ÖNEMLİ Gebelikte diş ve diş eti bozukluklarına sık rastlanmaktadır. Bu yüzden jinekoloğunuza ilk ziyaretinizi yapmadan önce diş hekiminizden, diş ve dişetlerinin muayenesi için randevu almalısınız. Diş eti hastalıklarının sağlıklı bir gebelik sürecinde etkisi bilimsel olarak gösterilmiştir ve erken doğuma neden olduğu bilinmektedir.

  SİGARA VE ALKOL Sigara ve alkol gibi zararlı maddelerin kullanımı konusunda tartışmaya bile gerek yok. Bebek sahibi olmaya karar veren bir anne sigara ve alkolü kesinlikle bırakmalıdır.

  FAZLA KİLOYA DİKKAT Gebe kalmadan önce vücut kitle indeksinizin 25’in altında olmasına çaba gösterin. Fazla kilo gebelikte birçok problemin kaynağı olmaktadır. Kahveye ara verin ve Günlük maksimum alınabilir kafein dozu 200 miligram olarak belirmenmiş olmasına rağmen bu konuda önerim, kahve alımını azaltın.

  Sağlıklı hamile kalabilmek için Hamileliğe hazırlık check up paketlerimizi inceleyebilirsiniz..

  Yorumunu bırak