(0) Adet
Alışveriş sepetinizde hiç ürün yok.
TÜM KATEGORİLER
  Close
  Filters
  Tercihler
  Arama

  Epilasyon Hakkında Herşey

  Lazer ve ışık sistemlerinin epilasyondaki amacı kıl kökünü tahrip etmektir. Dikkat edilmesi gereken, kıl kökünde kalıcı hasar yaparken çevredeki dokuya hasar vermemektir. Lazer enerjisi derinin altındaki kıl köküne ulaşır. Kıldaki renk hücreleri lazer enerjisini emer. Yapısı bozulan kıl büyük olasılıkla tekrar çıkmaz.

  Vücudun hangi bölgeleri tedavi edilebilir?

  Tüm vücut bölgeleri lazer ile tedavi edilebilir. Kadınlarda en çok üst dudak, çene, bikini bölgesi kol, bacak ve koltukaltı bölgeleri tedavi edilir.

  Erkeklerde ise sırt, omuz, göğüs bölgesi ve sakal bölgesine uygulanır. Alın ve kaş üstleri de tedavi edilebilir

  Lazer epilasyonun riskleri nelerdir?

  Kısa süreli yan etkisi deride kızarıklık ve kıl köklerinde ödemdir. Bu yan etki 1 saat içinde kaybolur. Çok hassas ciltlerde birkaç gün sürebilir. Bazı lazer türlerinde esmer ve bronz tende uygulamalarda renk değişiklikleri, su toplama ve kabuklanma oluşabilir. Bu tür problemler nadirdir ve birkaç gün içinde geriler.

  Lazer epilasyon kalıcı mıdır?

  Lazer epilasyon büyük oranda kalıcıdır. Dört-altı seans sonrasında tüylerde %70-90 oranında azalma olur. Tüyler daha ince ve açık renkli hale gelir. Bu azalma yıllarca sürecektir.

  Tedavi sonrası lazer uygulanan alanda tüyler tamamen yok olur mu?

  Lazer uygulanan alanda pek çok hastada kıl miktarında % 70-90 azalma olur, kalan tüylerin renkleri ve kalınlıkları azalır. Ancak tamamen tüysüz kalma durumu beklenmemelidir.

  Ne oranda tüyler tekrar çıkar ve ne kadar sürede tüyler geri döner?

  Lazer epilasyon sonrası doğru uygulama yapılırsa tüylerin bir kısmı hemen dökülür. Geri kalanlar 1-3 hafta sonra deriden atılır. Lazer epilasyon ilk iki seansta belirgin azalma gözlemlenmeyebilir. Üçüncü ve dördüncü seanslardan sonra tüylerde belirgin azalma başlar. 4- 6 seans sonrasında tüyler yıllarca çıkmayacak şekilde azalır.

  Niye en az 4 tedavi seansı gerekmektedir?

  Bütün lazerler tüylerin aktif dönemine etkilidir. Dinlenme fazındaki tüy kökleri lazerden etkilenmez. Vücuttaki tüyler değişik dönemlerde aktif faz ve dinlenme fazına girerler. Lazer uygulama esnasında aktif kılları etkiler. Bir süre sonra dinlenme fazındaki tüyler aktif hale gelir. Bir sonraki uygulamada da bu tüyler yok edilir.

  Seans sayısı hangi faktörlere bağlıdır?

  • Kıl rengi (açık renkli tüyler fazla sayıda seans gerektirir)

  • Etnik ve genetik yapı (koyu tenli kişiler fazla sayıda seans gerektirir)

  • Hormon durumu

  • Tedavi edilen alan

  • Tüy yoğunluğu

  • Yaş

  • Kilo (fazla kilo tüy gelişimini arttırır)

  • İlaçlar (örneğin Dilantin and cyclosporine tüy gelişimini arttırabilir)

  Lazer seansları esnasında dikkat edilmesi gereken kurallar nelerdir?

  Lazer enerjisi aktif tüylere etkili olduğundan ağda, sir ağda, cımbız, iğneli epilasyon ve epilasyon cihazları 2-4 hafta öncesinden kullanılmamalıdır. Bu yöntemler lazerin etkili olacağı kıl kökünü ortadan kaldırır.

  Bronzlaşmaktan kaçınılmalıdır!

  Bazı lazer türleri koyu tenlere uygulanabilir ancak tedavi öncesinde güneşlenilmemeli, solaryuma girilmemeli ve bronzlaştırıcı kremler uygulanmamalıdır.

  Jilet ve tüy dökücü krem kullanabilirsiniz!

  Jilet ve tüy dökücü krem kullanımı olabilir. Lazer uygulamasından bir gün önce tüylerin alınması en uygunudur. Yaygın inancın tersine jilet tüyleri kalınlaştırmaz, çoğaltmaz, koyulaştırmaz. Bu yüzden tedavi öncesi ve seans aralıklarında jilet veya tüy dökücü kullanabilirsiniz.

  Lazer epilasyon ne sıklıkta yapılır, seanslar ne kadar sürer?

  Lazer uygulamaları 6-12 haftada bir yapılmalıdır. Kıl köklerinin pigmentinin yeterli derecede olması için bu süre gereklidir. 6 haftadan erken 12 haftadan geç olmamalıdır.

  Lazer tedavi öncesi öneriler:

  1. Tedaviden önceki hafta içinde ağda, sir ağda ve cımbız gibi yöntemler kullanmayın.

  2. Tedaviden bir veya iki hafta önce güneşlenmeyi azaltın. Bronz ten lazerin etkinliğini azaltır.

  3. Uygulama yapılacak bölgeye makyaj yapmayın.

  4. Lütfen tedaviden bir gün önce veya tedavi sabahı tıraş olun veya tüyleri kesin. Bu yol deriyi daha az hassas kılar.

  5. Ağrı eşiğiniz düşükse işlemden 2 saat önce ağrı kesici almanız uygun olabilir.

  Lazer tedavi sonrası öneriler:

  1. Bazı ciltler hassastır ve işlem sonrası kuruluk hissedilebilir. Bu durumda nemlendirici kullanılabilir. 2. Tedaviden sonra bir veya iki hafta içersinde güneşlenmeyin. Lekelenmeler olabilir. En az 30 faktör içeren güneşten koruyucu kullanın.

  3. Lazer sonrası kıl köklerindeki tüyler tedaviden 1 veya 2 hafta içersinde uzayabilir.

  4. Tıraş ve tüy dökücü kremi seans aralarında kullanabilirsiniz. Seans aralarında ağda, sir ağda ve cımbız, iple alma gibi yöntemler kullanılmamalıdır.

  5. Lazer sonrası su toplama ve kabuklanma sonra nadirdir ve birkaç gün ile bir hafta arasında geriler.

   

   

  Yorumunu bırak