(0) Adet
Alışveriş sepetinizde hiç ürün yok.
TÜM KATEGORİLER
  Close
  Filters
  Tercihler
  Arama

  Diyabetli Hastalarda Kişisel Diyet Şart

  Diyabetli bireyler yeme alışkanlıklarını düzene sokmadıkları sürece kan şekerlerinin düzene girmesi mümkün değildir. Diyabetli hastaya ilk olarak yaşına, boyuna, kilosuna, fiziksel aktivitesine, sosyo-ekonomik durumuna ve beslenme alışkanlıklarına göre bir diyet listesi düzenlenmelidir.

  Herkesin kullandığı ortak bir diyet listesi olamaz. Beslenme tedavisi kişiye özel olmalıdır. Günümüzde diyabet tedavisinde, farklı etkilerde olan ve ağızdan alınan diyabet ilaçları ve insülinler bulunmaktadır. Bu ilaç ve insülinlerin etki süreleri, kan şekerini etkilemeleri farklılık göstermektedir. Öğün planlanırken bu durum göz önüne alınmalıdır.

  ÖĞÜN ATLAMAYIN Beslenme tedavisi düzenlenirken diyabetli hastanın gereksinimi olan enerji ve besin öğeleri karşılanmalıdır. Öğün atlamama, diyabetli hasta için çok önemlidir. Düzensiz yemek ya da öğün atlama kan şekerinin aşırı düşmesine neden olabilir. Fazla besin almanın da kan şekerinin yükselmesine neden olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle kan şekerindeki iniş-çıkışı önlemek için düzenli bir öğün planı oluşturmak diyabetli hasta için kaçınılmaz ve mutlak bir gerekliliktir.

  MEYVENİN SUYUNU DEĞİL KENDİSİNİ TÜKETİN Posalı yiyecekler kan şekerini yavaş yükselttiği için diyabetli hastalarca bolca tüketilmesi gerekir. Posanın kan şekerini yavaş yükseltmesi, kan yağlarına olumlu etki göstermesiyle diyabetli hastanın beslenmesinde önemli rolü vardır. Günlük beslenmede posayı artırmak için beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tercih etmek, kuru baklagilleri haftada 2-3 kez tüketmek, günde 2 porsiyon pişmiş sebze tüketmek ve meyvenin suyu yerine, meyvenin kendisini yemek gerekiyor.

  TATLANDIRICININ FAZLASINDAN KAÇININ Tatlandırıcılar, önerilen miktarlarda kullanıldığı sürece olumsuz etki oluşturmaz. Tatlandırıcılar enerji içerenler ve içermeyenler olarak iki gruba ayrılırlar. Enerji içeren tatlandırıcıları önerilenden fazla miktarda tüketmek kan şekerinde yükselmeye neden olabilir. Bu nedenle önerilen miktarı aşmamakta fayda var.

  DİYABETİK ÜRÜNLERE DİKKAT Bir besinin diyet veya diyabetik olması o besinin serbest tüketileceği anlamına gelmez. Normal çikolata ile diyabetik çikolata arasındaki fark sadece şekerinin azaltılması veya olmamasıdır. Diyabetik çikolata, yağ ve enerji yönünden normal çikolatadan çok farklı değildir. Diyet ürünlerin bilinçsiz kullanımı kan şekerinin yükselmesine, kilo artışına, kan yağlarında bozulmaya neden olabilir.

  ÇANTANIZDA KÜP ŞEKER TAŞIYIN Kan şekerinin çok düşmesi istenmeyen bir durumdur. Bu durumda yapılması gereken şey, düşen kan şekerini hızla yükseltmek olmalıdır. Düşme anında tercih edilecek besin, hızla emilen ve kan şekerinin hızla yükselmesini sağlayacak olan bir besin olmalıdır. Örneğin; 1 çay bardağı hazır meyve suyu veya 3-4 adet kesme şeker olabilir. Çikolata gibi yağ oranı yüksek şekerli besinler kan şekerini daha geç yükselttiği için tercih edilmesi doğru değildir.

  Online Diyetisyen ile tanıştınız mı?

  Yorumunu bırak