(0) Adet
Alışveriş sepetinizde hiç ürün yok.
TÜM KATEGORİLER
  Close
  Filters
  Tercihler
  Arama

  Çocuğunuz Kardeşe Hazır mı?

  İkinci çocuğu yaparken anne babaların düşünceleri, yeni bir evlat sahibi olmanın mutluluğunun yanı sıra ilk çocuğuma da bir kardeş vereyim şeklinde oluyor. Ancak bununla ilgili öncelikle ilk çocuğun kardeşe hazır olduğunun bilinmesi gerekiyor.

  Doğumdan önce birinci çocukla, kardeşle ilgili hayallerinin paylaşılması, beklentilerinin sorulması, ancak bir yandan da çocuğa, bebek eve geldiğinde yaşanacaklar ile ilgili bilgi verilmesi gerekir. Çocuk bugüne kadar tek olmaya alışkın olduğundan, mutlaka belli zamanlarda onunla birebir vakit geçirilmesi ve kesinlikle çocuğa ‘küçük anne, küçük baba’ rolü verilmemesi gerekmektedir.

  ÇOCUĞA SORUMLULUK YÜKLEMEYİN

   Anne babanın ikinci çocuğa sahip olma kararı tamamen kendilerine ait olmalıdır. Yeni doğacak bebek, birinci çocuk istiyor diye yapılmamalıdır; çünkü bu durumda ilk çocuğa sorumluluk yüklenir. Bu da çocuğun olumsuz etkilenmesine yol açabilir. Ayrıca kardeş isteyen bir çocuğun, doğumdan sonra yaşadığı ile hayal ettiği örtüşmeyebiliyor. Çoğunlukla çocuk, doğum sonrasında hayal ettiğini bulamıyor. Bebek ağlıyor, uyuyor, anne sürekli onunla ilgileniyor. Birinci çocuk ise hayalindeki kardeş olan oyun arkadaşını bulamıyor. O zaman da çocukta ‘Ben istemiştim, keşke istemeseydim’ gibi pişmanlıklar ya da aileden gelen ‘Sen istemiştin kardeşi’ gibi suçlayıcı cümleler sıkıntıya yol açabiliyor. Bu durumda çocuk, mutsuzluk, kızgınlık, kardeşe ya da anne-babaya öfke, hırçınlık gösterebiliyor. Doğumdan önce birinci çocuğu, kardeşe hazırlamak için şunlara dikkat etmek gerekir: * Çocuğun kardeşle ilgili hayalleri paylaşılmalı, beklentileri sorulmalı, ancak bir yandan da karşılaşacağı gerçeklerle ilgili bilgi verilmeli.

  * Doğacak bebeğin, sürekli ağlayabileceği, uzun uzun uyuyacağı, bu nedenle evin sessiz olması gerektiği, yemek için sadece annesini emeceği, bunun için annenin bebeğe çok zaman ayırmak zorunda kalacağı gibi aydınlatıcı bilgiler verilmeli.

  * Bebek için eve misafir geleceği ve hediye getireceği anlatılmalı. Bu durumda, ‘Sen doğduğunda senin için de gelmiş ve hediyeler getirmişlerdi’ gibi cümleler kurularak, çocuk rahatlatılmalı.

  * Anne-babanın mümkün olduğunca her iki çocuğunu da çok sevdiğini ve önemsediğini vurgulayan mesajlar vererek, ilk çocuğun kendini ‘pabucu dama atılmış’ gibi hissetmesini önlemeleri gerekiyor.

  * İlk çocuğa, eskisi gibi mutlaka özel zaman ayırılması, mutlaka birlikte vakit geçirilmesi, ihtiyaçlarının göz ardı edilmemesi gerekiyor.

  KARŞILAŞTIRMAKTAN KAÇININ İlk çocuk, kardeş geldiğinde hayatta en sevdiği iki insanı paylaşmak durumunda kalıyor. Ancak bu nedenle bebek için ‘O, çok çirkin, sen çok güzelsin’, ‘O, hiçbir şey bilmiyor’, ‘O değil, sen bizim biriciğimizsin’ gibi karşılaştırmalı cümlelerden sakınılması önem arz ediyor. Çünkü bu durumda çocuğu mutlu etmenin yolu, diğerini küçümsemekten geçmiş oluyor.

  Anne babaların bu konuda dikkatli davranarak, gerekirse çocuk psikiyatristinden yardım almalarında fayda olabilir.

   

  Yorumunu bırak