(0) Adet
Alışveriş sepetinizde hiç ürün yok.
TÜM KATEGORİLER
  Close
  Filters
  Tercihler
  Arama

  Ağrılarınızdan Kendi Kanınızla Kurtulun

  PRP tedavisi, özellikle son yıllarda giderek artan bir şekilde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Yeni ve doğal bir tedavidir.

  Başlangıçta daha çok kozmetik ve anti-aging amaçlı kullanılmıştır. Özellikle dermatoloji ve plastik cerrahi kliniklerinde kırışıklık tedavisi, saç dökülmeleri, leke tedavisi, yara iyileşmesi gibi birçok hastalıkta uygulanmaktadır. Son dönemlerde özellikle kas iskelet sistemi hastalıklarında da kullanılmaya başlamıştır. Bu yöntemde ilaç hastanın kendi kanından hazırlanmaktadır. Bu nedenle doğal ve yan etkisi olmayan bir tedavi yöntemidir. PRP (platelet rich plazma), trombositten zengin plazma anlamına gelir. Plateletler veya diğer adıyla trombositler, vücudumuzda hasarlı dokuları onaran ve büyüme faktörlerini yapısında barındıran kan elemanlarıdır. Bu faktörlerin kemik ve yumuşak doku iyileşmesinde çok önemli görevleri vardır.

  Normalde de vücudumuzun herhangi bir yerindeki bir doku hasarında vücudun ilk cevabı o bölgeye büyüme ve iyileşme faktörleriyle yüklü trombositleri çağırmaktır. Büyüme ve iyileşme faktörleriyle yüklü bu trombositler tamir elemanlarını ve kök hücrelerini hasarlı bölgeye çekerler. O bölgenin kanlanması artar. Kanlanmanın artması hasarlı bölgenin daha iyi beslenmesi ve zararlı artıkların daha iyi atılmasını sağlar.

  Trombositler ayrıca sessiz lokal kök hücrelerini aktive ettiğinden, plazma sıvısı doğal bir ilaç gibi etki gösterir. Yaralanmanın ve zedelenmenin olduğu tendon kıkırdak gibi yapıların iyileşmesini hızlandırır.

  NASIL UYGULANIR?

  PRP tedavisi, kas ve tendon yaralanmalarında (burkulmalar, bağ zorlanmaları), eklem kireçlemelerinde (diz, omuz kireçlemeleri gibi), omuz hastalıklarında, topuk dikeni, ayak ağrıları, tenisçi ve golfçü dirseği gibi birçok hastalıkta kullanılır. PRP uygulaması yapılacak kişiden bir miktar kan alınır. Alınan kan steril şartlarda laboratuvar ortamında bir takım işlemlerden geçirilir. Kanın plateletlerin yoğun olduğu kısmı elde edilir ve bu kısım hastalıklı bölgeye enjekte edilir. Bu yöntem ile büyüme ve iyileştirme faktörlerinden zengin plazma içeriği ile tedavi hedeflenmektedir.

  ETKİLİ OLDUĞU HASTALIKLAR

  1. Eklem kireçlenmesi: Diz, omuz, kalça, boyun ve bel osteoartriti.

  2. Omuz ağrıları: Rotator manşon yaralanmaları

  3. Kronik plantar fasiit (topuk dikenli veya dikensiz)

  4. Ön çapraz bağ yaralanmaları

  5. Pelvik ağrı ve instabilite

  6. Boyun ve bel ağrıları

  7. Tenisçi ve golfçu dirseği

  8. Ayak bileği burkulmaları

  9. Tendinitler

  10. Bağ zorlanmaları

  11. Meniskus yırtığı

  12. Kas romatizması

  Yorumunu bırak